Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Koprivnjaca/Hives
PostPostano: 02 lis 2008, 08:12 
Jr. Member

Postovana Dr. Manola,
Imam hronicnu urtikariju/koprivnjacu verovatno vec vise od 5 godina,s tim sto s pocetka to nije delovalo strasno,a ni ja nisam znala sta mi se dogadja i zasto me sve svrbi cesto,sve dok nisam procitala simptome na internetu i shvatila sta i ja imam.
Imam 40 godina i nikada nikakvu alergiju niti probleme sa kozom nisam imala. I pored ovoga problema idem na sunce,kupanje i nemam nikakvu alergiju povezanu sa tim.
Vec 8 godina zivim u Australiji i kako nikako ne mogu da pronadjem lek za moj problem (ovim lekarima odavde malo verujem),pocinjem da verujem da mi mozda ova klima smeta ovde.
Kada me pitaju doktori ovde koji deo tela je zahvacen - ja im odgovaram da nema dela tela koji nije zahvacen! Od glave do pete, cak i skalp glave! Ponekada dlanovi,tabani,a cesto i genitalije. Jednom mi se desilo da mi se gornja usna nadula. A desava mi se da ukoliko i oci protrljam moje beonjace su strasno crvene unutra,a oko ociju mi je sve crveno i tera me na cesanje. Takodje moj
vrat,ramena,grudi,ruke,ledja,noge...zaista nema dela tela koji je postedjen! Stvar koja me plasi je ta da s godinama ova koprivnjaca uzima sve vise maha i postaje sve rasprostranjenija na mom telu.
Radila sam testove za alergiju,stavljali su me na dijetu (da vide da nije neka vrsta hrane u pitanju),davali su mi razne tablete.Zadnje tablete sa antihistaminima koje sam dobila od dermatologa,bile su efektivne,ali su me uspavljivale i prestala sam sa njima,tako da uglavnom koristim obicne tablete koje se kupuju bez recepta a koriste se za crvenilo,kijanje,alergiju....Dok ih pijem nemam toliko problema,ponekad me zasvrbi,ali ako preskocim jedan dan,vec drugi dan sve krene da svrbi. Dermatolog mi je rekao da cu morati da ih pijem godinama..?! Da li je to istina i da li to nije isuvise?
Doktori su mi ovde predlagali takodje nekakvo \"suncanje u metalnoj kabini sa UV zracima\",trebala bi koza da mi \"izgori-pocrveni\" ,ali posto sam ja odbila to,nisam sigurna do kraja sta se dobija time zapravo i da li je efikasno.
Moja koprivnjaca se sastoji u tome sto moja koza reaguje nekada i na sam dodir ili pritisak nekog dela tela/koze. Dovoljno je da recimo zakacim ruku o nesto i na tom mestu ce se pojaviti crvena naduvena linija koja krene da gori i svrbi i kad krenem da se cesem ogroman deo postane jako crven i naduven prepun linija od cesanja.Nekada se linije pojave same od sebe i to mesto izgleda crveno - ali ne svrbi. Nekada nisu linije u pitanju,nekada su kao tackice naduvene (upravo kao kada se opecemo sa koprivom) i crvene,a nekada su pomesane sa linijama. A nekada samo imam blago crvenilo po kozi,uglavnom posle tusiranja,ali me ne svrbi.
Cesto pokusavam da se ne cesem,ali nekada je to ne moguce izdrzati,jer mislim da cu poludeti ako me svrbi,a ja se ne pocesem.
I jos nesto na kraju da napomenem,pre neku godinu sam dolazila na odmor u nasu zemlju,u vreme zime i za tih 2 meseca koliko sam bila tamo - ja se nesecam da sam se jednom pocesala ili dobila neku liniju/crvenilo...(mozda i jesam,ali to je bilo zanemarljivo)
Zbog toga sam ja sama razmisljala da li je u pitanju klima, ako jeste kako da pomognem sebi?
Nazalost,kako sam se vratila ovde,sada mi je mnogo jace povecana koprivnjaca u odnosu na onda. Ja bih samo zelela da znam kako da pomognem sebi. Citala sam da je vecina ovakvih slucajeva ne resiva.Ja mislim da su srecni oni ljudi koji bar znaju da su alergicni na nesto,pa to nesto mogu da preskoce i da pomognu sebi,a ovako ja ne znam kako da dodjem do resenja!
Zadnje sto upravo pokusavam je akupunktura. Ne mogu jos uvek reci da ima nekih rezultata,tek sam par puta isla,ali uz to sam dobila i neke tablete na bazi bilja,ne mogu ni za njih da kazem da pomazu,ali kao da imam osecaj da me manje sve svrbi za jedno 20%. Ali,ja znam da imam perioda kad sve gori i svrbi kao ludo,a ima perioda kad sam par nedelja malo mirnija,pa se nosim mislju da ovo sada nije zbog akupunkture i tih tableta(koje sam vec i popila) ,vec zbog tog moguceg mirnijeg perioda.
Molila bih vas za vase misljenje i neki savet!
Unapred hvala i veliki pozdrav iz suncane Australiije.
P.S. Ukoliko bi vam trebalo malo vise detalja,ono sto vam mogu pomoci odavde je to sto imam neke rezultate krvi koje sam specijalno radila za koprivnjacu,(doduse pre mozda 2 godine),pa ako bi vam to trebalo,ja mogu napisati ovde te rezultate.

[Ispravljano od: Kay dana 02-10-2008 u 13:05 GMT]

[Ispravljano od: Kay dana 02-10-2008 u 13:09 GMT]

Vrh

Naslov: Re: Koprivnjaca/Hives
PostPostano: 07 lis 2008, 08:10 
Moderator

Ono što ste opisali dijelom ide pod dijagnozu urtikarije na pritisak, dijelom ide u sliku kronične urtikarije. Trebalo bi napraviti detaljnu obradu da se vidi postoji li neki \"unutarnji uzrok\" Vaše urtikarije. Najčešće su to kronične upalne bolesti (sinusi, ginekološke infekcije, paraziti u stolici... ) ili autoimune bolesti. Preporučam da odete kod dobrog kliničkog imunologa koji će se ozbiljno pozabaviti Vašim slučajem. Ponekad je kronični stres, kojeg možda Vi niste svjesni podloga kronične urtikarije. Tome u prilog ide činjenica da urtikarije nije bilo dok ste bili u Vašoj zemlji. Kad završite obradu, javite se, zanima me što ste napravili.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner