Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: molim Vase misljenje
PostPostano: 30 lip 2006, 23:07 
Jr. Member

Postovani,

zivim u Tuzli i molila bih vas za savjet u vezi mog zdravstvenog problema:
prije 3 godine dijagnosticiran mi je diskoidni eritematodes, a od tada jednom godisnje sam radila sve neophodne pretrage, kako bih drzala bolest pod kontrolom tj. potvrdjivala se dijagnoza usljed bojazni da se bolest ne razvije u sistemski lupus.
Posljedice bolesti su lijecene uglavnom kostikoreoidnim kremama - bez spektakularnih uspjeha, uspjevala sam psihicki ignorisati neprijatnosti koje mi bolest stvara, medjutim estetski se stanje pogorsalo i vec sam ocajna (alopecia, fleke po licu koje i okolina primjecuje, bolna usna supljina, crvenilo donjih ocnih kapaka).
Osluskujuci svoj organizam, ne dovodim bolest toliko u vezu sa izlaganjem suncu, niskim temperaturama, stresu koliko sa cinjenicom da se bolest prvi put pojavila nakon zavrsetka sestomjesecne terapije DABROSTON-om.
To je ujedno i moj drugi zdravstveni problem - imam 37 god., dg sterilitet, dismenorhea i neredovan ciklus, sto je ljekar ginekolog pokusao urediti DABROSTON-om, medjutim bez uspjeha. I dalje imam veoma bolne menstruacije (2 dana ne funkcionisem), koje vise ne dolaze na 28. dan, nego na 26., 33. i sl. - sto me psihicki opterecuje, buduci da mi bolove smiri jedino masc. injekcija u kombinaciji voltaren i apaurin.
Noseci se s ovim svojim problemima, u nekom od razgovora sam cula da bi mozda, navodno, uzrok eritematodesa mogla biti i neka od bakterija. Pocetkom o.g. ginekolog mi je radio inciziju bartolinijeve zlijezde, a nakon 3 mjeseca se bila pojavila ponovo, i uz pomoc antibiotika i vaginaleta sprijeceno je da se incizija radi po drugi put u tako kratkom vremenskom periodu.
Nisam zdravstvene struke, no jednostavno povezujem ova svoja tri zdravstvena problema uzrocno-posljedicnim tokom, buduci da sam vec veoma opterecena svim ovim tegobama, a bojim se da uzrok cuci negdje skriven, koji se ne lijeci nego se tretiraju samo posljedice.
Molim Vas za savjet kome da se obratim i kojim redoslijedom da krenem - spremna sam provesti koliko god je vremena za to potrebno da se podrobno ispitam, urade sve neophodne pretrage, naravno uz placanje usluga, i Vasih uputa kako je tehnicki sve to izvodivo.
Unaprijed se zahvaljujem na Vasem vremenu koje ste izdvojili za iscitavanja ovoga upita, odgovoru i razumijevanju,
s postovanjem
Jasminka Tadic Husanovic
Matije Gupca 5, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina

Vrh

Naslov: Re: molim Vase misljenje
PostPostano: 03 srp 2006, 08:24 
Moderator

Tesko je nekada razdvojiti diskoidni lupus od \"pravog\", pogotovo u Vasem slucaju, za koji mislim da se lagano i pretvara u neki oblik mijesane kolagenoze ili mozda cistog lupusa (na temelju promjena koje sada opisujete u usnoj supljini itd). Treba vidjeti i ostale parametre (jeztrene, bubrezne funkcije, koagulogram, elektroliti, serumski proteini itd)
Sistemski lupus i njegove inacice (SLE), bolest je nepoznatog uzroka za koje postoje mnoge terorije o nastanku, no niti jedna nije posve tocna, pa i dalje nemamo specificnog lijeka za bolest.
Prema nekim strucnim istrazivanjima, jedan dio SLE pocinje nakon infekcije odredjenim bakterijama (npr. C. trachomatis, Yersinia itd), no ta je veza puno bolje upoznata s enkim oblicima artritisa (upale zglobova) nega sa samim SLE. Svejedno, uvijek rutinski radimo sve briseve grlica maternice, kako bi iskljucili bar one koje znamo.
Dabroston i slicni gestageni nemaju upliva na pojavu bolesti, iako je poznato da od SLE cesce oboljevaju zene od muskaraca, pa se vjeruje da razlika u hormonima muskarca i zene moze imati odredjeni utjecaj; medjutim tu razliku ne mozemo iskoristiti za lijecenje, i ona je prije svega od akademskog/teorijskog a ne od praktickog znacaja.
Bolne menstruacije (dismenoreje) mogu upucivati na endometriozu kao uzrok, koja prema nekim teorijama takodjer ima imunolosku podlogu pa - opet teorijski - poremecen imunitet u SLE moze biti uzrok sirenja endometrioze. No, nekada je dismenoreja nevezana za endometriozu, u kojem slucaju govorimo o idiopatskoj (nakon iskljucenja svih poznatih obilika) varijanti. Ona ne mora biti povezana s lupusom, no svakako ju treba iskljuciti (ultrazvucno ili cak laparoskopija kada je to potrebno, sto bih ja u Vasem slucaju ucinio prije svega jer imamo jos jedan razlog za to - problem neplodnosti).
Kad smo vec kod neplodnosti, valja razjasniti jos neke stvari: obicno SLE ne stvara probleme u zanosenju, vec vise oko iznosenja trudnoce koja moze biti komplicirana. To se posebice dnosi na vrste lupusa koje idu s pojavom tzv. antifosfolipidnim antitijelima u krvi, kada je trudnoca dodatno rizicna. S druge strane, nekada se mogu naci autoimune promjene na samom jajniku, no to je rijetko i ne moze se dokazati bez uzimanja uzorka tkiva, a i Vase dismenoreje govore u prilog tome da imate ovulacije i da je problem neplodnosti negdje drugdje. To svakako treba razjasniti jer uzroka ima vise, a prije svega uciniti analizu ejakulata partnera te prohodnost jajovoda, cime smo iskljucili preko 50% uzroka.

Sto uciniti?
Jedino sto Vam mogu savjetovati je da odete u nekin veci centar za lupus, kako bi se jos jednom ucinile sve pretrage i utvrdilo radi li se jos o diskoidnom ili je vec u pitanju multisistemski SLE. Najbolje je da, ako ikako mozete, odete u KBC Zagreb, (Klinika Rebro, VIII Interna) gdje postoji iznimno kvalitetan kadar i mogucnosti dijagnostike. Vecina se ispitivanja moze raditi ambulantno, a za tehnicke stvari s obzirom na razlicite drzave, morate se raspitati sami - ja Vam to jednostavno ne znam tocno.

[Ispravljano od: Mr. sc. Erden Radončić dana 03-07-2006 u 08:27 GMT]

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: