Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nisko usadjena posteljica (Placenta previa?)
PostPostano: 15 ožu 2012, 10:11 
Jr. Member

Postovani Dr. Radoncic,

U 17-oj sam nedelji trudnoce ostvarene IVF-om (donacija jajnih celija). Na pocetku trudnoce (6/7 nedelja) je bilo slabog krvarenja koje je stalo i sada je sa te strane sve u redu. Medjutim na zadnjem pregledu (juce) je ustanovljeno da je posteljica nisko usadjena.

Nalaz je sledeci:
- Grlic konican, dug 2 cm, cvrst, elastican, neosetljiv, uloziv za jagodicu prsta (da li ovo znaci da je delimicno otvoren?)
- Uterus velicinom odgovara amenoreji, normalnog tonusa

Cervikometrija:
Cervikalni kanal zatvoren, dug 41 mm, donji pol posteljice prepokriva unutrasnje usce.

Lekar je savetovao samo vise odmaranja (sto sam ja i do sada cinila) i prokomentarisao da ce se posteljica kasnije mozda povuci na gore. Bila sam potpuno zbunjena i preplasena i nisam uspela da pitam da li se u mom slucaju radi o dijagnozi placenta Previa za koju znam da moze da bude jako ozbiljno stanje.

Da li je iz Vaseg iskustva moguce da se posteljica koja sada, u 17-oj nedelji prekriva usce, kasnije podigne i sta Vi savetujete u ovakvim slucajevima?

Hvala unapred i srdacan pozdrav!

Vrh

Naslov: Re: Nisko usadjena posteljica (Placenta previa?)
PostPostano: 19 ožu 2012, 10:03 
Moderator

Da, jopš uvijek ima šanse da se posteljica povuče prema gore, što ovisi o rastu maternice, odnosno napredovnju trudnoće.
Prije 28 tjedna nema govora još u placenti previji, koja je ovdje u biti i najveća opasnost.
Kako god, strogo mirovanje, i čekanje uz redovitu kontrolu je sve što u ovom času trebate. U preko 95% slučajeva se posteljica povuče.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum je zaključanOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner