Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Polip, miom, cista
PostPostano: 06 lip 2007, 21:57 
Jr. Member

Prije nekoliko dana na gin. UTZ utvrdjen mi je polip uterusa 13.5 x 7.4 mm te sam upucena na kiretazu krajem ovog mjeseca. Takodjer je istim pregledom nadjen u prednjoj stijenci uterusa intram miom 14.1 mm, a na lijevom jajniku bilokularna cista hipoehogena 21.8 x 16.6 mm.
Imam 40 godina i nisam dosad radjala. U listopadu 2003. vec sam imala hysteroscopiu i kiretazu (polip 13 x 7 mm), a patohist. nalazom nakon zahvata potvrdjeno je da je to bio glandularni polip.
Zanima me treba li sada, kad vec idem na kiretazu radi novog polipa odstraniti i miom iako nije velik, naravno ako je izvedivo.
Ja li mozda bolje pricekati i ne cackati ako nije nuzno potrebno.
Sto mi savjetujete u vezi sa cistom na jajniku? Postoji li mogucnost da uz pomoc neke terapije ona se smanji ili prsne i sl.

Moram napomenuti da nemam posebnih tegoba, niti bolova kod menzesa. Zanima me sto se podrazumijeva pod obilnijim ili obilnim menstruacijama, jer bi to trebao biti razlog za zahvat.
Hvala za odgovor.

[Ispravljano od: pajana dana 07-06-2007 u 00:05 GMT]

Vrh

Naslov: Re: Polip, miom, cista
PostPostano: 12 lip 2007, 09:11 
Moderator

Prije svega bih rekao - spustite loptu na zemlju -. Ne postoji potreba za nikakvom hitnom lintervencijom . Liječiti miom promjera oko 1 cm unutar stijenke maternice pogotovo ukoliko se on ne izbočuje prema šupljini maternice odnosno endometriju (tada postoji tzv. submukozni miom ) sasvim sigurno nije potrebno i nitko odgovoran Vam to neće niti savjetovati a kamoli učniti. Vrijeme će pokazati hoće li taj sada posve maleni mio rasti i to značajnije ili ne. Ukoliko to ne bude slučaj za njega neće biti potrebno nikakvo liječenje. Sve se gotovo isto odnosi i na malenu cistu na Vašem lijevom jajniku. Ona je svojom sdašnjom veličinom posve neznačajna i za nju nije potrebno nikakvo lječenje. O njemu će se razgovorati samo ukoliko cista bude načajnije rasla. No, ona će navjerojatno najkasnije u nekoliko slijedećih mjeseci spontano prsnuti i nestati. Glede endometralnog polipa bih isto svjetovao malo pričekati pogotovo ukoliko vam menstrualna krvarenja nisu postala obilnija ( sam polip nikada ne prestavlja drugu opasnost - on je praktično uvijek dobroćudan odnosno benigan . On samo svojim mehaničkim prisustvom iritira u šupljini maternici i čini da menstrualna krvarenja postano obilnija. No, često puta on ne mora uzrokoati nikakve smetnje. Ukoliko smetnje nemate možete mirno sačekati neko vrijeme. Endometralni polip znade nekad tijekom nekoliko mjeseci i spontano nestati odnosno ispasti za vrijeme menstruacije. Pristanite na liječenje samo ukoliko nastojite zanijeti odnosno ukoliko polip raste ili uzrokuje obilne mestruacije ( obilne menstruacije su one koje su mnogo obilnije od vaših uobičajenih a najšeće praćene i pojavom ugrušaka pogotovo većih u menstrualnoj krvi ). U protivnom polip možete kontrolirati čak i nekoliko godina. Ništa se neće dogoditi.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner