Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Multilokularna cista
PostPostano: 26 vel 2004, 12:56 
Jr. Member

Poštovani,
Vrlo sam zainteresirana čuti vaše mišljenje. Od otprilike prije 5 godina dijagnosticirana mi je sklonost ka vodenim cistama na jajniku. U toku prošlih 5 godina cista se sa vremena na vreme pojavljivala na levom jajniku i nakon terapije liječenja povlačila to jest pucala. Terapija se u toku više navrata uglavnom sastojala od kontraceptivnih pilula \"Logest\". Nakon liječenja ona bi nestajala, pa nakon nekog perioda opet pojavljivala. Prošle godine sam zaželela dijete i zbog prethodnih problema otišla kod liječnika za dijagnozu da li imam cistu ili ne. Kako je u tom momentu rekao da nemam, ja sam ubrzo zatrudnela i sada sam u četvrtom mjesecu trudnoće. Međutim, još na prvom ultrazvučnom pregledu dijagnosticirana mi je vodena cista na levom jajniku i rečeno da će ona sama pući u toku trudnoće do 4. meseca. Međutim na poslijednjem ultrazvučnom pregledu liječnik je ustanovio da je njegova prva dijagnoza bila pogrešna i da se ne radi o vdenoj, već o multilokularnoj cisti koja se sada nalazi levo iza materice i tom periodu se uvećala u odnosu na prvi period te je sada dimenzija 44x30mm. Interesira me kako je moguće da ta cista menja lokaciju i da li će se ona fiksirati na jednom mestu u toku trudnoće. Takođe sam zainteresirana ima li ona nekih negativnih posljedica na plod, na dalji ishod trudnoće i sam porod. Hoće li ona dalje rasti, kao i šta mi Vi savetujete nakon poroda? Da li je potrebno liječenje ili operacija? Takođe sam zainteresirana da li će uticati na moju narednu trudnoću?
Zahvaljujem na Vašem odgovoru
RH negativna trudnica Katarina

Vrh

Naslov: Re: Multilokularna cista
PostPostano: 04 ožu 2004, 11:54 
Moderator

Ukoliko ste u ovom trenutku u drugom stanju i radi se o trudnoći od 4 lunarna mjeseca cista promjera 4 do 5 cm neće praviti nikakve tegobe. Cista sigurno nije šetala. Moguće je da je kod prvog pregleda cista imala samo jednu šupljinu ( uniokularna cista ) te su se tijekom nekoliko slijedećih tjedana razvile i druge ( multiokularna cista ). Naime tijekom prvih oko 10 tjedana trudnoće ukoliko se radi o tzv. cisti žutog tijela ona se može povećavati. Da li pri tome ima jednu ili više šupljina to nije bitno. Veličina ciste od 4 do 5 cm vjerojatno neće uzrokovati trudnoći nikakve smetnje. Ona tijekom daljeg tijeka trudnoće može prsnuti no i ne mora. Vrijeme će pokazati hoće li dalje rasti ili ne. Ne postoje pokazatelji koji bi to mogli predvidjeti unaprijed. Operativno odstranjenje bi došlo u obzir samo ukoliko bi cista dalje značajnije rasla. Za sada to nije potrebno. Ukoliko takav zahvat bude potreban malo je vjerojatno da će on za samu trudnoću uzrokovati probleme.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner