Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Iscjedak u trudnoći
PostPostano: 31 lis 2010, 10:38 
Jr. Member

Poštovani!
Ulazim u 6 tjedan trudnoće! Primjetila sam početkom 5 tj lagani smeđi iscjedak. Javila sam se svom ginekologu i sve je bilo u redu. Iscjedak je i dalje prisutan u većem intenzitetu. Rečeno mi je da mirujem i pod terapijom sam Utrogestana od početka trudnoče! I dalje me brine, neznam što da radim........doktor mi se nije baš potrudio objasnit ovaj problem. Č ujem da je to normalno u trudnoči ali neznam do koje granice. Pretrage krvi i urina su u redu!

Vrh

Naslov: Re: Iscjedak u trudnoći
PostPostano: 03 stu 2010, 09:05 
Moderator

Oskudno krvarenje je vrlo često u ranoj trudnoći (smeđi iscjedak je zapravo oskudno krvarenje). Uzrok krvarenja najčešće točno ne znamo, no pojednostavljeno rečeno trudnoća se u svojoj ranoj fazi hrani, tako da doslovce probavlja, odnosno -topi- zadebljanu sluznicu kojom je obložena unutrašnjost maternice. Sluznica je prožeta krvnim žilama i kod tog procesa stijenke pojedinih krvnih žila budu -nagrižene- i to je sve posve normalan proces. Ukoliko je kalibar krvne žile nešto veći, može se pojaviti krvarenje. Ne možemo nikada unaprijed kazati koliko će to krvarenje trajati. Preporuka da mirujete i da koristite Utrogestan (radi se o hormonu, progesteronu kojeg pojednostavljeno zovemo -čuvarom trudnoće-) je odista sve što se uobičajeno čini. Za sada, ništa drugo ne možete poduzeti. Vrijeme će pokazati što će se dogoditi. U ranoj trudnoći mi smo, naime više promatrači onoga što se događa, nego što možemo aktivno utjecati na razvoj trudnoće. Treba, ovino o intenzitetu krvarenja, raditi redovite kontrole svakih 10-14 dana. Dok se trudnoća uredno razvija, imate se čemu nadati. Najveći broj krvarenja u ranoj trudnoći završi dobro, odnosno ona spontano prestanu i trudnoća se dalje uredno ravija. Manji dio krvarenja završi prestankom razvoja trudnoće, odnosno spontanim pobačajem. Iz ovoga naravno ne treba zaključivati da će tijek cijele trudnoće -ići traljavo-. Ovo je tipična patologija rane trudnoće i u slijedećih nekoliko tjedana ćete sasvim sigurno znati da li će se trudnoća razvijati uredno ili će ,na žalost, sve završiti spontanim pobačajem. Ukoliko se sve smiri, kasnije će trudnoća vjerojatno ići kako treba. Ukoliko se u kasnijem tijeku trudnoće razviju neka druga patološka zbivanja, ona u pravilu nemaju nikakve veze s krvarenjem u ranoj trudnoći.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner