Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ešerihija koli u trudnoći
PostPostano: 29 svi 2003, 19:36 
Jr. Member

Trudna sam 3 mjeseca, a urinokultura je pokazala postojanje ešerihije (u 1 ml ima manje od 10 na treću). Molim Vas da mi kažete da li je to opasno u trudnoći? Na pregled sam naručena tek za mjesec dana pa ne znam da li je to hitno (da zovem svoju liječnicu u Petrovu)?

Vrh

Naslov: Re: Ešerihija koli u trudnoći
PostPostano: 04 lip 2003, 09:42 
Moderator

Nalaz prisustva E. Coli u urinokulturi < 10 na treću u ovom trenutku ne predstavlja opasnost za trudnoću. Prema nalazu u ovom trenutku postoji tzv. nesignifikantna bakteriurija koju nije potrebno liječiti. Za nekoliko tjedana potrebno je nalaz urinokulture ponoviti. Ukoliko dođe do porasta broja klica u mililitru urina od 10 na petu, tada će biti potrebno poduzeti liječenje. Taj broj bakterija u mililitru urina nazivamo signifikantnom bakterriurijom. Nazovite Vašeg ginekologa te se dogovorite za dalji postupak.
Inače Esherichia coli je najčešći uzročnik urinarnih infekcija. Bakteriju možemo naći u debelom crijevu svih ljudi. Ponekad, ona je prisutna i u rodnici zdrave spolno aktivne žene odakle ona zapravo najčešće dolazi u mjehur. Sama prisutnost ove bakterije u debelom crijevu ili rodnici ne znači nikakvu posebnu bolest niti je to potrebno liječiti.
Ukoliko se signifikantna bakteriurija ne liječi može doći do komplikacija, prvenstveno infekcije urotrakta odnosno bubrega. Produkti koji oslobađaju bakterije mogu uzrokovati i pojavu trudova te u ranoj trudnoći dovesti do spontanog pobačaja a kasnije u trudnoći do prsnuća plodovih ovoja te kasnog pobačaja ili prijevremenog porođaja.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temuOdgovori Stranica: 1/1.   [ 2 post(ov)a ]

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Baner Baner Baner Baner Baner Baner Baner